facebookpinterest

Svadba do prírodna alebo svadba inšpirovaná prírodou

Nechajte sa inšpirovať krásou, jednoduchosťou a vôňou prírody. Ponúka nám obrovské bohatstvo prvkov, ktoré sa nemusíte báť zakomponovať do svadobnej výzdoby.Od lúčných kvetov, machu až po produkty samotnej prírody ako ovocné plody, gaštany či orechy.

Prečo sa rozhodnúť pre takýto štýl svadby?
- ľahko dostupné a hlavne lacné doplnky na výzdobu
- prirodzený, jednoduchý, romantický štýl
- ideálne pre milovníkov prírody, vidieku
- každé ročné obdobie prináša nové možnosti, ktoré môžete využiť v dekoráciach, a preto prírodný štýl svadby je možné mať v ktoromkoľvek ročnom období.

V závislosti od ročného obdobia sa menia aj farby, ktoré môžete využiť vo výzdobe. Okrem klasických farieb ako biela a jej odtiene a hnedej môžete použiť materiály v zelenej (od bledozelenej až po tmavú borovicovú zelenú), odtieňoch žltej, červenej a oranžovej v lete či na jeseň. Na jar a v lete sa nemusíte báť kombinácie viacerých farieb, najmä ak sa rozhodnete pre využitie lúčných kvetov. Ich mixom dosiahnete krásny nedbalo elegantný efekt.

Pravý prírodný nádych výzdobe dodá aj miesto sobáša či hostiny. Najideálnejšou voľbou (aj keď niekedy náročnejšou) je obrad aj hostina vonku pod holým nebom, v lese na čistinke, pod starou lipou či na lúke. Ak ste zástancami hostiny v bezpečí strechy, ktorá Vás ochráni pred dažďom môžete pouvažovať o nejakej peknej stodole alebo reštaurácii, ktorá je zariadená práve v prírodnom štýle (drevené stoly a lavice, drevené trámy na streche a pod.). To všetko dodá vašej svadbe ten správny prírodný šmrnc.

Čo nám ponúka príroda a ako to využiť?
- šišky
Patria k celoročne používaným materiálom na dekoráciu, keďže nazbierať si ich môžete v lese hocikedy. Najčastejšie sa však používajú na jeseň a zimu, kedy vo výzdobách prevládajú zemité farby. Využiť ich môžte rôznymi spôsobmi. Urobte z nich menovky pre hostí. Voľne ich rozložte na stôl. Naplňte nimi široké vázy namiesto kvetov a umiestnite na stred stola ako hlavnú dekoráciu. V zime sa s nimi môžete trošku vyhrať a dozdobiť ich napr. strieborným sprejom, čo bude evokovať zasnežené šišky.

- kamene
Ďalší univerzálny materiál, ľahko zohnateľný. Rôzne tvary kameňov prinášajú nové a nové možnosti ich využitia vo svadobnej výzdobe. Ak máte obrad v prírode, Vyzdobte si nimi cestičku k oddávaciemu miestu (a najlepšie ísť bosí, budete to mať spojené s príjemnou reflexnou masážou :) ). Môžete ich použiť do váz na dodekorovanie sviečok. Dajú sa tiež využiť na výrobu menoviek, pričom každá môže byť iná a jedinečná.

- konáre a vetvičky stromov
Spojte viaceré vetvy a konáre a umiestnite ich na stred stola do vysokej vázy. Do vázy môžete prisypať ešte zopár kamienkov pre stabilitu. Zaujímavým využitím košatých konárov je kniha hostí. Pripravte pre svojich hostí kartičky, kam Vám môžu napísať venovanie, odkaz a ten následne zavesia na konár namiesto listov.

- mach
V lesoch nájdete ďalší kúsok Vašej výzdoby, ktorou je mach. Využiť ho môžte napr. pod obrúčky, stačí mach položiť na jednoduchú misku a naň položiť snúbne prstene. Ďalšou možnosťou je využiť ho na stred stola namiesto kvetov. Naň môžete poukladať šišky, gaštany alebo položiť sviečky.

- drevo
Rozhodne najdostupnejší prírodný materiál. Z kmeňov si môžete odrezať tenšie kruhy a využiť ich ako podstavce pod sviečky. A v kombinácii s machom to vynikne úplne perfektne. Druhou alternatívou dreveného podstavca z kmeňa stromu je použiť peknú drevenú dosku, ktorú položíte na stred stola a na ňu poukladáte šišky, gaštany, orechy, vázy s kvetinami alebo čokoľvek Vás napadne. Namiesto pňov či dosiek dreva môžete použiť na stoly aj kôru stromov.

- listy stromov
Najmä na jeseň je tento materiál najkrajší. Listy stromov sú nádherne sfarbené do odtieňov žltej, oranžovej a červenej, čo výzdoobu krásne prežiari a prehreje. Z listov si môžete urobiť krásne farebné jesenné kytice na stoly alebo ich len tak rozmiestniť na stoly.

- orechy, gaštany, lieskovce
Drobné dekorácie ideálne na rozloženie stôl, do váz ku sviečkam alebo na menovky. Gaštany stačí narezať a zastrčiť do nich menovku. Vlašské orechy môžete rozpoliť a do vnútra zapichnúť menovku na špáradle. Pre kreatívnejších a šikovnejších ďalšia možnosť na využitie orechov je výroba sviečok. Orechy rozpolíme na polovičky, vyberieme zvnútra orech a namiesto neho do škrupiny nalejeme horúci vosk (predtým nezabudnite na knoty). A máte jednoduché sviečky namiesto klasických čajových.

- tekvice
V poslednej dobe obľúbená dekorácia využívaná hlavne na jesenných svadbách. Tekvice sú dostupné zhruba od októbra do začiatku novembra. Môžete si z nich vyrezať svietniky ako na halloween. Alebo ich môžete vydlabať a použiť namiesto klasických váz.

- ďalšie tipy využiteľné v prírodnom štýle svadobnej výzdoby
K prírodnej tematike sa určite hodia svietiace lampióny, lampáše rozvešané či už na stromoch alebo na strope. Milou dekoráciou môžu byť girlandy s vtáčikmi alebo rustikálne vtáčie klietky dozdobené napr. brečtanom. Na dekoráciou môžeme využiť aj produkty z prírodných materiálov ako lyko (môžme ním dozdobiť sviečky alebo sklenené vázy), prútené košíky, ktoré môžete naplniť kvetmi alebo ovocím. Na stoly namiesto obrusov môžete použiť len jednoduché prestieranie z prírodných materiálov ako ľan či bambus.

Celý prirodný štýl svadby môžete zakončiť Vašimi šatami a ženíchovým oblečením. Prírodný štýl je o jednoduchosti a nedbalej elegancii, preto siahnite radšej po jednoduchých šatách príp. po krátkych šatách. Ženícha by ste mali tiež zladiť do tejto tematiky. Celé sa to môže niesť v neformálnom štýle.

Foto inšpirácie nájdete na http://www.pinterest.com/lenivka/wedding-inspired-by-nature/